Adaptacija

KAS TAI?

Adaptacija reiškia prisitaikymą. Mes visi esame patyrę adaptaciją – prisitaikymą prie tam tikrų pokyčių. Tik mums, suaugusiems, tai padaryti pavyksta kiek paprasčiau ir mūsų adaptacija nebūna taip stipriai išreikšta, kaip vaikų. Tad pamėginkime kartu palengvinti šį žingsnį naujo gyvenimo etapo link!

KODĖL VAIKAS PATIRIA STRESĄ PRADĖDAMAS LANKYTI DARŽELĮ?

Atsiskyrimas nuo tėvų. Vaikui namų aplinka, buvimas su mama ir tėčiu yra pirminis poreikis. Pradėjęs lankyti darželį vaikas suvokia, kad jo gyvenimas pasikeitė ir nebus toks, koks buvo. Tai suvokęs vaikas visomis išgalėmis kovoja už šį pirminį poreikį: verkia, protestuoja kol supranta, kad kitaip nebus. Gedi, kol po truputį apsipranta ir pradeda jaustis saugiai.

Svetima aplinka. Net jei vaikas į darželį ateina jau turėdamas atsiskyrimo nuo mamos patirties (pvz., jį iki darželio namuose prižiūrėjo auklė ar jis dažnai būdavo paliekamas seneliams), išėjimas iš namų aplinkos ir patekimas į visiškai svetimą bei skirtingą aplinką jam yra didžiulis stresas.

KAIP PALENGVINTI ADAPTACIJĄ?

Svarbu suprasti, jog kiekvieno vaiko adaptacija individuali. Mokytojos stengiasi kaip įmanoma labiau palengvinti adaptaciją, tačiau prie to gali prisidėti ir tevai.

Rutina. Labai svarbu vaiką į darželį vesti kasdien, bent po keletą valandų. Taip vaikui bus lengviau prisitaikyti prie naujos aplinkos.

Pozityvas. Su vaiku apie darželį kalbėkite pozityviai. Bendraukite su mokytojomis – tai vaikui yra ženklas, kad šiuo žmogumi galima pasitikėti. Tai vienas svarbiausių sklandžios adaptacijos elementų.

Kas manęs laukia? Pasakokite vaikui kas jo laukia šiandien. Eliis sistemoje galite matyti savaitės planus – pasikalbėkite su vaiku apie tai, ką jis veiks darželyje. Akcentuokite smagų laiką su draugais ir mokytojomis.

Viso! Atsisveikinkite greitai. Vaikas gali verkti, tačiau būkite tikri – tėvams išėjus absoliuti dauguma vaikų greitai nurimsta ir smagiai leidžia laiką su naujaisiais draugais. Jei neramu, visada galite paskambinti mokytojai ir pasiteirauti ar mažylis nurimo.

KAIP PASIRUOŠTI DARŽELIUI?

Permąstykite savo požiūrį. Pradėkite nuos savęs. Tėvų nerimas dėl darželio ir abejonės labai lengvai persiduoda vaikui.

Kalbėkite pozityviai. Pasikalbėkite su vaiku apie tai, ką vaikai veikia darželyje ir kodėl ten yra smagu. Galite akcentuoti tas veiklas, kurias vaikas mėgsta arba dalykus, kurių vaikas išmoks.

Dienotvarkė. Susižinokite darželio dienotvarkę prieš pradėdami lankyti darželį ir pamažu pertvarkykite savąją taip, kai ji būtų kuo artimesnė darželio dienotvarkei.

Pratinkitės prie išsiskyrimų. Dar iki pradedant lankyti darželį raskite progų bent kelioms valandoms palikti vaiką seneliams, draugams ar artimiesiems.

Megzkite draugystes. Gal kaimynų vaikas lankys tą pačią darželio grupę kaip ir jūsų? Suorganizuokite bendrą pramogą ir leiskite vaikams susidraugauti.

Vaidinkite darželį. Skaitykite knygeles apie darželį ar žaiskite vaidmenų žaidimus – taip vaikas geriau pasiruošia jo laukiantiems pokyčiams.

Susipažinkite su aplinka. Kartu su vaiku pasivaikščiokite aplink darželį – pasakokite vaikui, kad jis žais šiame kieme, čia susitiks su naujais draugais.

KĄ PASIIMTI Į DARŽELĮ?

Vidaus batai. Turėkite vidaus batukus, patogius vaikui. Batai turėtų būti neslystančiu padu.

Gertuvėlė. Gertuvę rinkitės tokią, kad ji būtų patogi vaikui laikyti rankose. Ji turėtų būti lengvai atidaroma, sandari, kad gertuvėje esantis skystis neišsipiltų.

Miego žaisliukas. Adaptacijos metu rekomenduojame turėti minkštą žaislą – draugą, kuris primintų namus ir padėtų nusiraminti miego metui.

Lietaus drabužiai. Į lauką keliaujame net lyjant lietui, tad kad būtų smagiau taškytis balose – turėkite lietaus drabužius ir tinkamus batus.

Sauskelnės. Pagal poreikį.

Pižama miegui. Kad būtų jauku miegoti, rekomenduojame turėti pižamą.

ATSISVEIKINIMO RITUALAS

Tėvų atsisveikinimas išeinant iš darželio labai svarbus. Kad vaikas jaustųsi saugus ir ramesnis, su vaiku reikia atsisveikinti, jokiu būdu ne dingti nepastebėtiems nukreipus jo dėmesį. Atsisveikinimui geriausia turėti savo ritualą, kuris būtų trumpas, linksmas, patinkantis vaikui bei su tolimesniu fiziniu kontaktu (tokiu kaip „žaibas“, „duok penkis“ ir panašiai). Atsisveikinimo ritualą reikėtų įvesti ir naudoti dar prieš lankant darželį, kad jis vaikui būtų jau įprastas ir įneštų pasitikėjimo, kad tėvai staiga nedingsta ir neatsiranda, o atsisveikinę visada sugrįžta.

Tai normalu, jei pradėjus lankyti darželį atsiranda miego sutrikimų, reikalaujama daugiau dėmesio, vaikas atsisako valgyti, pablogėja puoduko reikalai, padažnėja ligos, vaikas tampa irzlesnis, vaikas tampa agresyvesnis. VISA TAI PRAEIS.

Vis dėlto, nepamirškite nesusitelkti ties negatyviais aspektais bei pastebėti ir pozityvių pokyčių – galbūt vaikas išmoko naują žodį ar naują dainelę, žaidimą. Svarbu pastebėti, pasidžiaugti ir mažomis mažųjų pergalėmis.

KD ADAPTACIJOS SAVAITĖ

I diena. Vaikas į KD ateina lydimas mamos arba tėčio ir kartu su juo darželyje praleidžia kelias valandas. Patartina, kad šeima ateitų po pusryčių ir pabūtų ryto rato ir veiklų metu. Kol vyksta veiklos, vaikas gali drąsiai vaikščioti, tyrinėti, žaisti ir nedalyvauti bendrose veiklose. Jei įmanoma, siūloma tėvams išeiti 5-10 min, tačiau tėvai būtinai turi atsisveikinti su vaiku ir pasakyti kur eina – iki mašinos paimti žaisliuko, atsigerti vandens… Jei tėvai išėjo už durų bei nepranešė vaikui, paprašome, kad jie sugrįžtų į klasę ir praneštų vaikui, kur išeina. Jei pirmąją dieną tėvams nepavyksta susitarti su vaiku, tai siūlome likti kartu.

II diena. Antrąją dieną vaikas į KD ateina lydimas mamos arba tėčio ir kartu su juo darželyje praleidžia kelias valandas. Šią dieną vaikas jau po truputį įsitraukia į ryto ratą, veiklas – jei nori. Lauko metu, jei įmanoma, siūloma tėvams išeiti 30 – 45 min., tačiau tėvai būtinai turi atsisveikinti su vaiku ir pasakyti kur eina. Po lauko meto vaikas kartu su tėvais keliauja namo.

III diena. Trečiąją dieną vaikas atsisveikina su tėvais ir su mokytoja eina valgyti pusryčių (jei darželyje valgo pusryčius), dalyvauja ryto rate ir veiklose. Jei įmanoma, trečiąją dieną vaikas darželyje valgo pietus.

IV diena. Ketvirtąją dieną vaikas atsisveikina su tėvais ir su mokytoja eina valgyti pusryčių (jei darželyje valgo pusryčius), dalyvauja ryto rate ir veiklose. Jei adaptacija sklandi – siūloma vaikui miegoti pietų miego. Po miego tėvai pasiima vaiką namo.

V diena. Penktąją dieną vaikas atsisveikina su tėvais ir su mokytoja eina valgyti pusryčių (jei darželyje valgo pusryčius), dalyvauja ryto rate ir veiklose. Jei adaptacija sklandi – siūloma vaikui miegoti pietų miego. Po miego tėvai pasiima vaiką namo.

Susisiekite su mumis

x